Τετάρτη 18 Μαρτίου 2009

Final4 κυπέλλου Έσκα γυναικών

Ώρα 21:30 Κυριακή 15 Μαρτίου 2009!!!Την ώρα που παίρναμε τα μετάλλια ένα πλατύ χαμόγελο από όλη την ομάδα λες και πήραμε εμείς το κύπελλο.Τόσο κοντά και όμως....Δεν πειράζει κοριτσάρες, όπως μου είπαν πολλοί μπασκετικοί που ξέρουν να ξεχωρίζουν το επίπεδο μιας κατηγορίας,είμαστε οι ηθικοί νικητές.Συγχαρητήρια στο Περιστέρι για τη νίκη του.Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως:

Μια εβδομάδα πριν από την κλήρωση των ημιτελικών είδα ένα όνειρο, πραγματικός οιωνός!!!Πρώτος ημιτελικός Γαλάτσι - Θρίαμβος και δεύτερος Περιστέρι - Ιωνικός.Την επόμενη μέρα ο τελικός Περιστέρι - Θρίαμβος!!!Όλοι με κορόιδευαν ακόμα και κάποιες φίλες μου από τον Ιωνικό.Βλέποντας τον πρώτο ημιτελικό δεν πίστευα στα μάτια μου.Ένα διαστημικό Περιστέρι που έκανε ότι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο.50 πόντους από γυναικεία ομάδα σπάνια βλέπεις και αν φανταστείς ότι ήταν και ημιτελικός κυπέλλου τότε ακόμα πιο δύσκολα! Ζήτημα αν στο πρώτο ημίχρονο είδα πάνω από 2-3 χαμένα σουτ από την ομάδα του Περιστερίου. Μιλώντας με το βοηθό μου ψάχναμε να βρούμε τρόπους για το πως θα τους σταματήσουμε στον αυριανό τελικό.Καλά καταλάβατε το παιχνίδι με το Γαλάτσι δεν είχε αρχίσει καν.... Τελικός νικητής το Περιστέρι! Μπαίνοντας στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες πριν τον δεύτερο ημιτελικό είδα κάτι το οποίο δεν είχα ξαναδεί φέτος!! Τα μάτια των κοριτσιών γυάλιζαν σαν την τίγρη λίγο πριν κατασπαράξει το θήραμα της.Πραγματικά για 37 λεπτά ήμασταν μπροστά με σπουδαία άμυνα (παγίδες στο low post στη Γκόγκου) και επίθεση με εκπληκτικό γύρισμα της μπάλας,extra πάσα και ελεύθερα σουτ!!!Ένα νεκρό τρίλεπτο παραλίγο να μας στοιχήσει. Λάθος πάσα στη σέντρα και τρίποντο της Φλίγκου του Γαλατσίου (πάταγε εμφανώς γραμμή) και το ματς στο Χ!!! Στη συνέχεια διπλό φάουλ από τη Γκόγκου (σφυρίχτηκε αυτό που ήταν λιγότερο) και δυο εύστοχες βολές της Αγγελίδη μας φέρνουν στο +2 πέντε δεύτερα πριν το τέλος.Σλάλομ της Φλίγκου που διασχίζει όλο το γήπεδο πάσα στη Καμπούρη αλλά η Βιβή(Αγγελίδη) την κόβει!!Χαρές και πανηγύρια!!!Τελικά δώσαμε μια απάντηση σε όλους αυτούς που μας είχαν ξεγραμμένους από την κλήρωση.Και πάλι όμως είχαν να λένε κάποιοι κακοπροαίρετοι ότι το Γαλάτσι είχε απουσίες και άλλα τέτοια.Παιδιά και οι τραυματισμοί μέσα στο μπάσκετ είναι τι να κάνουμε.Συνεχίζουν όμως απτόητοι το έργο τους.Τώρα θα φάτε καλά στο τελικό, το Περιστέρι δεν είναι Γαλάτσι.Αυτό το ξέραμε,πολλές λύσεις σε όλες τις θέσεις, μια ομάδα που αξίζει να ανέβει στην Α2! Εμείς όμως το πιστέψαμε παρά την κούραση του ημιτελικού και τους τραυματισμούς που είχαμε.Για μια ακόμη φορά σας αποστομώσαμε.....Επί 30 λεπτά ήμασταν μπροστά στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 11 πόντους.Με άμυνα ζώνης και προσαρμογές στις σουτέρ του Περιστερίου καθώς και double team στην Αντωνογιαννάκη το όνειρο έπαιρνε σάρκα και οστά. Ξαφνικά το Περιστέρι πατάει γκάζι και γυρνάει το ματς από το -11 στο +8!Τα μεγάλα αποθέματα των κοριτσιών φέρνουν τούμπα και πάλι το παιχνίδι και με ένα σερί 9-0 περνάμε μπροστά με ένα πόντο. Κλέψιμο της Ιωάννας(Γκολιά) την κατεδαφίζουν δυο παίκτριες του Περιστερίου. Φάουλ και δυο βολές.Η πρώτη (δύσκολη) άστοχη αλλά η δεύτερη μέσα. Το παιχνίδι στους 2.Μια καλή άμυνα και το κύπελλο είναι δικό μας. Αποφασίζουμε να παίξουμε man to man με αλλαγές για να αποφύγουμε το τρίποντο. Βήματα της Εμμανουήλ δεν τα βλέπουν οι διαιτητές και το ματς στο Χ!!Τελευταία επίθεση και η μπάλα στην καλύτερη παίκτρια του γηπέδου:Σλάλομ της Αγγελίδη και
assist στη Μαρία (Γκολιά).Βάλτο ρε Μαράκι να πάω με τα πόδια μέχρι τη Νέα Σμύρνη!!!!Κάτι η πολύ κούραση, κάτι η κακή θέση που βρισκόταν εκείνη τη στιγμή έφερε το μοιραίο.....Στη παράταση το Περιστέρι ήταν καλύτερο, εμείς είχαμε παραδώσει πνεύμα με αποτέλεσμα η ήττα να έρθει φυσιολογικά!!Γκολιά Μαρία, Χαλιβίδου Άννα, Μεϊμάρογλου Λέτα, Αγγελίδη Βιβή, Γκολιά Λίτσα, Παπά Ελένη, Γκολιά Βασούλα, Γκολιά Αλίκη, Σκιαδοπούλου Ναταλί, Κορδάτου Ράνια, Γκολιά Ιωάννα, Σχίζα Βίκη και Λάππα Δέσποινα σας ευχαριστώ όλες για τα δυο μαγικά βράδια που μου χαρίσατε!!!Για μένα είσαστε οι κυπελλούχοι 2009!!!!Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στο βοηθό μου Χρυσοβιτσιάνο Σπύρο το φυσιοθεραπευτή Πουλή Χρήστο, στον πατέρα μου που ήταν στο πάγκο για ότι χρειαστεί, στο κάμεραμαν Γιώργο για την πολύτιμη βοήθεια του τη φετινή χρονιά και σε όλους όσους ήρθαν να μας βοηθήσουν με τη φωνή τους......